Nehéz megakadályozni a felhasználók nyomon követését
A felhasználók böngészési szokásainak nyomon követését meggátoló technológiák nem képesek maradéktalanul helytállni. Még nincs nagy baj, de a fejlesztőknek lesz dolguk a közeljövőben.
A belgiumi Catholic University of Leuven kutatói arra voltak kíváncsiak, hogy a felhasználók böngészését nyomon követő technikák ellen milyen hatásosan képesek fellépni maguk a webböngészők, illetve az egyéb bővítmények. A vizsgálataik során hét webböngészőt, 31 reklámblokkolót és 15 anti-tracking megoldást vettek alaposabban is szemügyre. Ezeket a vizsgálati eszközeikkel a 10 ezer legnépszerűbb weboldalon teszteltét, és összesen több mint 160 ezer weblapot kérdeztek le. Vagyis igyekeztek egy nagyobb mintából meríteni, és ilyen módon elemezni a védelem szintjét.Az eredmények azt mutatják, hogy 100 százalékosan egyetlen böngésző sem tudta megakadályozni a nyomkövetést. Ellenben jó hír, hogy a kutatók által használt módszereket eddig egyetlen vizsgált weboldal sem használta fel, így a kutatás eredménye jelenleg még "csak" elméleti kockázatokat hordoz. Sajnos azonban rövid időn belül mindez megváltozhat, hiszen minden bizonnyal a feltárult kiskapukat többen is ki fogják használni. Ezért a kutatók minden érintett szoftverfejlesztő céget értesítettek, és egyúttal javaslatokat is tettek az e fajta védelem megerősítése érdekében.
A szakemberek hozzátették, hogy a Firefox böngészőben elsőként megjelent "same-site cookies" technológia sem jelent teljesen jó megoldást. Pedig e technika viszonylag nagy reményekkel indult, és vélhetőleg több böngésző is átveszi majd a közeljövőben. Persze ez nem azt jelenti, hogy a Mozilla megoldása haszontalan lenne, csak azt, hogy ez sem fog önmagában elégséges lenni a nyomon követések megakadályozásához.